«Powrót

Minister Paweł Gruza na spotkaniu z przedsiębiorcami w Olsztynie

Minister Paweł Gruza na spotkaniu z przedsiębiorcami w Olsztynie

Minister Paweł Gruza na spotkaniu z przedsiębiorcami w Olsztynie

Paweł Gruza podczas wystąpienia na konferencji
Paweł Gruza podczas wystąpienia na konferencji
Katarzyna Szełomow podczas wystąpienia na konferencji
  • 25 czerwca br. wiceminister finansów Paweł Gruza wziął udział w spotkaniu z przedsiębiorcami zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
  • Rozmawiano o Konstytucji Biznesu oraz innych ułatwieniach dla przedsiębiorców wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów.
  • W konferencji uczestniczyli Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Mariusz Pawłowski oraz przedstawiciele warmińsko-mazurskiej KAS.

„Jesteśmy świadkami ważnych zmian w polskim ekosystemie gospodarczym, które wprost wynikają z wdrożenia lepszego prawa, w tym podatkowego. Resort finansów koncentruje się obecnie na upraszczaniu systemu podatkowego i na ułatwieniach dla przedsiębiorców. To początek, gdyż możemy zaproponować przedsiębiorcom znacznie więcej. A właściwie nie tylko możemy, ale chcemy to zrobić i robimy" – mówił na spotkaniu Olszynie wiceminister finansów Paweł Gruza. „Byliśmy zmuszeni do szybkiej i istotnej naprawy systemu podatkowego poprzez jego uszczelnienie. Mam satysfakcję, że po 2,5 roku reform, po zmianach zarówno w prawie jak i w organizacji służb skarbowych, możemy mówić o odbudowaniu dochodów podatkowych". – podkreślił.

Nowe prawo uwzględnia oczekiwania podatników. 

Kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów to mniej biurokracji w podatkach (np. rezygnacja z deklaracji VAT; zmniejszenie obowiązków informacyjnych), niższe podatki dla biznesu i inwestycji (np. 9% stawka PIT dla małych firm; wyższe limity odpisów dla samochodów osobowych w firmie; ulga Innovation BOX, bardziej przyjazne przepisy (uporządkowanie matrycy stawek VAT) a także wzrost bezpieczeństwa podatników (np. skrócenie terminu w „uldze na złe długi" w VAT).

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracja Skarbową przygotowuje też Nową Ordynację Podatkową, która zapewni szerszą ochronę podatnika i zmieni w prawie relację fiskus - podatnik. Obowiązująca ustawa ma już 20 lat i nie nadąża za światowymi oraz unijnymi standardami w prawie podatkowym. Nowe przepisy mają dać poczucie bezpieczeństwa i pewności podatnikom. Nowa ordynacja będzie oparta o przyjazne i przejrzyste regulacje dostosowane do rozwoju gospodarczego i technologicznego.

„Przedstawione propozycje nie oznaczają, że na nich chcemy się zatrzymać. Nadal analizujemy bowiem przepisy, wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców i w trakcie wielu rozmów, które toczą się w ministerstwie zastanawiamy się, co jeszcze możemy zrobić. Myślimy w kategoriach uproszczeń, ułatwień, które docelowo sprawią, że nie będzie podatkowej niepewności. Bo ta jest zdecydowanie gorsza niż obowiązek płacenia podatków. Przyjęliśmy kurs na patriotyzm gospodarczy. Głęboko wierzę, że Konstytucja Biznesu jest kompasem, zaś wzajemne zaufanie i szacunek wszystkich uczestników życia gospodarczego to dwa mocne filary"- dodał minister Paweł Gruza.

Uszczelnienie systemu podatkowego to efekt współpracy administracji i biznesu

„Chciałbym złożyć podziękowania dla przedsiębiorców, którzy przyjęli na siebie dodatkowe obowiązki sprawozdawcze, nowe obowiązki w rozliczeniu podatków. Jestem wielce  usatysfakcjonowany, że rzetelnie je wypełnili, sumiennie składając chociażby deklarację JPK, które pozwalają uszczelnić system podatkowy. Dzisiaj dzięki temu, że jest pewna przestrzeń finansowa możemy się skoncentrować na uproszczeniach systemu podatkowego i ułatwieniach dla przedsiębiorców. Nad tym intensywnie pracujemy. To są priorytety na ten i przyszły rok". - podsumował minister Paweł Gruza.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie Katarzyna Szełomow przedstawiła prezentację Ministerstwa Finansów „3×P w praktyce - podatkowe udogodnienia dla firm" przybliżając przedsiębiorcom różne rozwiązania prawne, które zostały już wdrożone lub są w sferze najbliższych planów. Podkreśliła, że wprowadzane zmiany prawne są elementem Konstytucji Biznesu i nowej filozofii Krajowej Administracji Skarbowej, ukierunkowanej na pełne wsparcie uczciwych podatników.

W strefie informacyjnej eksperci z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśniali przedsiębiorcom podatkowe aspekty związane z prowadzeniem biznesu i odpowiadali na pytania dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej.

***

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa są partnerami tego przedsięwzięcia. Celem regionalnych spotkań z przedstawicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest przybliżenie im nowych rozwiązań prawnych, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej.