«Powrót

Pierwsze pliki JPK_VAT od mikroprzedsiębiorców do 26 lutego

Pierwsze pliki JPK_VAT od mikroprzedsiębiorców do 26 lutego

Pierwsze pliki JPK_VAT od mikroprzedsiębiorców do 26 lutego

Zdjęcie przedstawia Dyrektora IAS Olsztyn, Pana Mariusza Pawłowskiego i eksperta ds. JPK_VAT, Pana Dominika Wolskiego z US w Elblągu oraz dziennikarzy lokalnych mediów, którzy przyszli na spotkanie.
Zdjęcie przedstawia Dyrektora IAS Olsztyn, Pana Mariusza Pawłowskiego i eksperta ds. JPK_VAT, Pana Dominika Wolskiego z US w Elblągu.
Grafika to plakat promujący wysyłanie plików JPK_VAT poprzez aplikację e-mikrofirma

8 lutego br. w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów dotyczące wsparcia oferowanego mikroprzedsiębiorcom przez administrację skarbową w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT).

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Pan Mariusz Pawłowski przypomniał, że pierwsze pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy powinni przesłać do 26 lutego br.

Przestawił także najważniejsze aspekty i nowości w zakresie tworzenia oraz przesyłania JPK_VAT, a także korzyści dla przedsiębiorców wynikające z nowego obowiązku:

 „To praktyczna możliwość analizy tych danych i to w dużej mierze zautomatyzowana, w oparciu o narzędzia informatyczne. To możliwość przeniesienia ciężaru dotychczasowych kontroli w siedzibie przedsiębiorcy na tego rodzaju prace analityczne" – podkreślał Dyrektor IAS Olsztyn. 

W trakcie spotkania  zaprezentowana została, udostępniona przez Ministerstwo Finansów, bezpłatna aplikacja e-mikrofirma (link otwiera nowe okno w innym sewisie), która ułatwia najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej.

Przedstawiono także korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie Profilu Zaufanego (eGO), w tym także możliwość elektronicznego podpisu pliku JPK_VAT.

***

Przypominamy, że od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy (także jednoosobowe działalności gospodarcze) którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, mają obowiązek przesyłania swojej ewidencji VAT jako Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT).  Do grupy objętej nowym obowiązkiem należy również część rolników.

Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br.

Kampania informacyjno-edukacyjna trwa od października 2017 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało szereg udogodnień, pomocnych w wypełnianiu nowego obowiązku.

Przede wszystkim powstała strona internetowa – www.jpk.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie)- dedykowana Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, na której można znaleźć wszystkie praktyczne informacje. 

Dodatkowo podatnicy VAT otrzymali do dyspozycji nowe, bezpłatne narzędzie do wysyłania JPK_VAT – aplikację e-mikrofirma (link otwiera nowe okno w innym sewisie). To intuicyjna, łatwa do pobrania oraz prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z obsługi księgowej i biur rachunkowych będą mogli:

  • wystawić faktury krajowe,
  • zapisać faktury zakupu,
  • stworzyć ewidencję VAT,
  • sprawnie i szybko przygotować i wysłać pliki JPK_VAT.

Autoryzacja plików JPK_VAT

Pliki JPK_VAT można podpisać elektronicznie na trzy sposoby:

  •  za pomocą Profilu Zaufanego (eGO), który jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych,
  • danymi autoryzującymi – czasowe rozwiązanie udostępnione do końca 2018 r.,
  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aplikacja e-mikrofirma, a także formularz JPK_VAT i aplikacja KLIENT JPK 2.0 oraz informacje, jak utworzyć i wysłać JPK_VAT, są dostępne na stronie www.jpk.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie od rozpoczęcia kampanii informacyjnej wspiera mikrofirmy z regionu. Od listopada sukcesywnie prowadzone są szkolenia dla mikroprzedsiębiorców. Informacji o kolejnych należy szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych.

Równocześnie do podatników przesyłane są materiały informacyjne, na stronach BIP na bieżąco zamieszczane są przekazy dotyczące nowego obowiązku.

***

Dodatkowo w lutym uruchomiono dyżury w urzędach skarbowych w dwie soboty – 17 i 24 lutego w godz. 9.00-13.00. W tych dniach będzie można z pomocą pracownika US założyć Profil Zaufany oraz skorzystać z porad ekspertów w zakresie JPK_VAT.