«Powrót

Kampania KAS – „HAZARD? Nie, dziękuję”

Kampania KAS – „HAZARD? Nie, dziękuję”

Kampania KAS – „HAZARD? Nie, dziękuję”

Plakat z napisem - Gram bo (przekreślone słowo lubię) obok słowo muszę. Dodatkowa treść: Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać. Nie daj się wciągnąć w hazard. Chroń swoich bliskich. Reaguj, gdy stwierdzisz oferowanie nielegalnych gier hazardowych. Powiadom. 800 060 000. powiadomkas@mf.gov.pl.
  • Ruszyła ogólnopolska kampania Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.
  • Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia.
  • Najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są młodzi ludzie – wyniki badań pokazują, że im młodszy jest gracz, tym większe jest to prawdopodobieństwo.
  • W najmłodszej grupie, osób do 18 roku życia, odsetek zagrożonych wynosi aż 14,2 proc., w tym 2,8 proc. to osoby już grające.

Dostrzegając zagrożenie uzależnienia młodzieży od hazardu Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła kampanię informacyjno-edukacyjną „HAZARD? Nie, dziękuję!". Celem naszych działań jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w sieci Internet, a także podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego.

Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że wśród grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych wzrasta liczba dzieci i młodzieży. Osoby w wieku poniżej 18 lat to 2,8 proc. ogółu grających, a osoby w wieku od 18 do 24 lat stanowią 13,4 proc. graczy*.

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny. Stąd pomysł by stworzyć taki program kampanii, który trafi nie tylko do ludzi młodych – uczniów i studentów, ale także do rodziców i nauczycieli.

Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. Dlaczego? Po pierwsze, z uwagi na powszechny dostęp do niego w szczególności ludzi młodych, często niepełnoletnich, traktujących coraz częściej hazard w sieci jako formę rozrywki. Po drugie, osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynącą z Internetu, w tym hazardu on-line.

Plakat z napisem - Gram bo (przekreślone słowo lubię) obok słowo muszę. Dodatkowa treść: Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać. Nie daj się wciągnąć w hazard. Chroń swoich bliskich. Reaguj, gdy stwierdzisz oferowanie nielegalnych gier hazardowych. Powiadom. 800 060 000. powiadomkas@mf.gov.pl.

Poczucie anonimowości w Internecie sprzyja przestępcom. Przestępstwa w Internecie to nie tylko Silk Road, phishing, oszustwa czy piractwa, ale również nielegalny hazard, któremu sprzyja fakt, że Internet nie zna granic państwowych. To co zakazane jest w jednym kraju, w innym bywa w pełni legalne. Z takim właśnie zjawiskiem borykamy się w Polsce. Dotyczy ono głównie zakładów wzajemnych. Według stanu na początek października br. w Polsce zarejestrowanych jest dziesięć firm mogących legalnie oferować zakłady wzajemne (np. obstawianie meczów piłkarskich) online.

Hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle lukratywną, która we wszystkich właściwie państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Państwowa regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również i w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa normującym ten obszar jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o grach hazardowych. Ustawa ta wprowadza szereg warunków i ograniczeń dot. działalności w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych. Są one instrumentami polityki państwa, której celem jest przede wszystkim ochrona gracza-konsumenta przed niekorzystnymi skutkami hazardu.

W ramach prowadzonej kampanii, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie planuje organizację lekcji edukacyjnych w szkołach (podstawowych, średnich, na uczelniach wyższych). Wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać swój udział w akcji pod adres hazard.ias.olsztyn@mf.gov.pl. (Formularz zgłoszeniowy w plikach do pobrania.) Zajęcia edukacyjne będą prowadzone od października 2018 r. do czerwca 2019 r.

Dokładna data zostanie ustalona z osobą kontaktową podaną w formularzu zgłoszeniowym.

Nie bądź naiwny, nie daj się oszukać, nie daj się w ciągnąć w hazard! To nasz apel do osób uczestniczących w nielegalnych grach hazardowych, w tym przez sieć Internet.

* Badanie dotyczące uzależnień od hazardu, opublikowane w 2015 roku przez CBOS pt. „Oszacowanie rozpowszechnienia wybranych uzależnień behawioralnych oraz analiza korelacji pomiędzy występowaniem uzależnień behawioralnych a używaniem substancji psychoaktywnych".

Pliki do pobrania