«Powrót

Karuzela podatkowa, czyli akcja „Nie daj się zrobić w słupa”

Karuzela podatkowa, czyli akcja „Nie daj się zrobić w słupa”

Karuzela podatkowa, czyli akcja „Nie daj się zrobić w słupa”

Ministerstwo Finansów notuje coraz częstsze sytuacje wykorzystywania ludzi pełniących rolę słupów w procederze karuzeli podatkowej. Kampania edukacyjna resortu finansów „ Nie daj się zrobić w słupa" ostrzega przed niebezpieczeństwem związany z tym procederem i informuje o związanych z nim konsekwencjach.

Zjawisko karuzeli podatkowej jest kolejnym sposobem oszustów podatkowych do wyłudzeń w zakresie podatku VAT, uniknięcia opodatkowania ale równieżwprowadzenia do obrotu towarów z nielegalnych źródeł, np. z przemytu . W postępowaniu takim bierze udział nawet kilkanaście firm stanowiących poszczególne ogniwa w tym procederze, obejmującym  m.in. branże paliwową, elektroniczną czy tworzyw sztucznych.

Często ofiarami tej „działalności" są osoby beż żadnego doświadczenia w danej branży oraz nieświadome konsekwencji jakie są przewidziane za przestępstwo w jakie zostały zamieszane. W procederze tym wykorzystywani są ludzie, którzy ze względu na niską znajomość prawa lub brak środków do życia godzą się na wejście w świat przestępczy za otrzymywanie regularnej lub jednorazowej zapłaty. Są to np. emeryci, bezrobotni, ludzie młodzi, którzy dopiero wkraczają na swoją ścieżkę zawodową lub osoby uzależnione od narkotyków, czy alkoholu. Pełnią oni tylko funkcję słupów, których zadaniem jest jedynie wystawianie faktur VAT na jednego z oszustów i nadanie całemu procesowi pozorów wiarygodności oraz legalnego działania, co w efekcie końcowym doprowadzić ma do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony.

Grupy przestępcze wykorzystują ten mechanizm poprzez sztuczne wykreowanie podatku naliczonego w oparciu o tzw. puste faktury, a więc faktury, które dokumentują zdarzenia gospodarcze, które w istocie nie zaistniały.

I to właśnie między innymi również do wystawiania fikcyjnych faktur VAT potrzebne są zorganizowanym grupom przestępczym, osoby pełniące rolę słupów lub buforów.

Na gruncie prawa podatkowego w zwalczaniu procederu wystawiania fikcyjnych faktur VAT wykorzystywana jest przepis art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług, u podstaw której leży założenie, że wystawca faktury VAT ma obowiązek uiszczenia podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury. 

WAŻNE:

-za wystawienie fikcyjnej faktury grozi kara grzywny do prawie 5 mln 600 tys. zł

-za udział w zorganizowanej grupie przestępczej lub związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Więcej informacji o akcji „ Nie daj się zrobić w słupa" na stronie internetowej : www.slupczyoszust.pl (link otwiera nowe okno w innym  serwisie)