«Powrót

Zmiany w doręczaniu pism profesjonalnym pełnomocnikom

Zmiany w doręczaniu pism profesjonalnym pełnomocnikom

Zmiany w doręczaniu pism profesjonalnym pełnomocnikom

Nowelizacja ustawy Ordynacji Podatkowa wprowadza istotne zmiany w zakresie doręczania pism profesjonalnym pełnomocnikom. Przepisy te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie ze zmianą wprowadzoną przez ustawodawcę od 1 stycznia 2016 r. doręczanie pism profesjonalnym pełnomocnikom tj. adwokatom, radcom prawnym, doradcom podatkowym oraz organom administracji publicznej następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub w siedzibie organu podatkowego.

Odstępstwem od przyjętych przepisów są sytuacje, w których doręczenie pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej jest niemożliwe z powodów technicznych. W takich przypadkach dopuszczalne jest dostarczenie dokumentów za pomocą operatora pocztowego lub przez organy lub osoby do tego uprawnione. 

 

Art. 138c ustawy Ordynacja podatkowa wskazuje, że w sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest adwokat, radca prawny czy doradca podatkowy,  pełnomocnictwo powinno zawierać jego adres elektroniczny tj. adres skrzynki na platformie e-PUAP.

Obowiązek wskazania adresu elektronicznego odnosi się do pełnomocnictw udzielonych po 1 stycznia 2016 r. W przypadku, gdy upoważnienie zostało złożone przed 1 stycznia 2016 r. a nie określono w nim adresu elektronicznego, pisma mogą być wysyłane pocztą tradycyjną.

 

Należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów  z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw (Dz. U. z 2015 r. poz. 2330), pełnomocnictwa szczególne i do doręczeń powinny zostać złożone na formularzach określonych w ww. rozporządzeniu.