«Powrót

Funkcjonariusze KAS w roli trenerów na międzynarodowym szkoleniu CELBET

Funkcjonariusze KAS w roli trenerów na międzynarodowym szkoleniu CELBET

Funkcjonariusze KAS w roli trenerów na międzynarodowym szkoleniu CELBET

Mężczyzna prowadzi szkolenie dla uczestników siedzących przy stołach.
Kobieta prowadzi szkolenie dla uczestników siedzących przy stołach.
  • We wtorek 24 października br. w górskiej miejscowości Sinaia w Rumunii rozpoczęło się szkolenie z zakresu działań antykorupcyjnych i etyki zawodowej.
  • Uczestnikami są celnicy z kilku krajów członkowskich CELBET: Grecji, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Węgier.   

Wykładowcami w obszarze antykorupcyjnym, zatwierdzonymi przez zespół ds. szkoleń CELBET, są funkcjonariusze celni z Grecji, Finlandii oraz Polski.

Mł. insp. Dorota Derkacz  z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (LUCS) i asp. Tomasz Sobczak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie (IAS) to trenerzy, którzy współtworzą i prowadzą szkolenia z zakresu etyki zawodowej i działań antykorupcyjnych. Doświadczenie polskich trenerów pozwoliło na przygotowanie nie tylko ciekawych prezentacji ale przede wszystkim elementów praktycznych takich jak: studium przypadku anomalii w organizacji, interaktywna gra „Mafia", analiza psychologii działania w przypadkach korupcyjnych i testy osobowościowe.
Oryginalne i angażujące narzędzia szkoleniowe spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony uczestników.

Szkolenie potrwa do 25 października.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) jest aktywnie i znacząco zaangażowana w działania grupy eksperckiej CELBET od samego początku jej istnienia. Funkcjonariusze KAS obecni są w zarządzie grupy oraz w  różnych zespołach: ds. współpracy, szkolenia, ewaluacji DPG, analizy ryzyka i obszarze PR.

CELBET – Grupa Ekspertów ds. Wschodnich i Południowo-Wschodnich Granic Lądowych. To jeden z najważniejszych projektów UE w obszarze celnym w ostatnich latach. W projekcie uczestniczy 11 krajów członkowskich UE, posiadających lądową granicę będącą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej – Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry. Głównym celem realizowanego projektu jest dążenie do trwałej i zrównoważonej poprawy działania administracji celnych, zwłaszcza efektywnej kontroli na granicy. Polska jest jednym z głównych inicjatorów projektu CELBET i od początku aktywnie w nim uczestniczy. Szef Krajowej Administracji Skarbowej pełni funkcję stałego przewodniczącego Komitetu Sterującego - najwyższego organu strategicznego zarządzania projektem, w skład którego wchodzą szefowie administracji celnych oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.