«Powrót

Podróbki nie trafią „pod choinkę”

Podróbki nie trafią „pod choinkę”

Podróbki nie trafią „pod choinkę”

Pomieszczenie magazynowe. Środek pomieszczenia wyłożony bluzami, koszulami zapakowanymi w folie. Wzdłuż dwóch tylnych ścian ustawione regały, głównie paskami.
Pomieszczenie magazynowe. Na podłodze leży odzież popakowana w folie i kartony. Na środku pomieszczenia stoją regały z czapkami. W tle kolejne trzy regały z paskami i inną odzieżą. Przy regałach z tyłu, trzy osoby przeglądają ich zawartość.
Dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pakuje kartony do naczepy samochodu ciężarowego. Trzeci zdejmuje karton z palety ustawionej na ręcznym wózku widłowym.
Naczepa TIRa załadowana do pełna kartonami.
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)  z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS) ujawnili i zabezpieczyli blisko 80 tys. szt.  podrabianej odzieży, galanterii i obuwia.
  • Działania zapobiegły wielomilionowym stratom Skarbu Państwa z tytułu podatków.
  • Zajęty towar transportowano do magazynów tirem i załadowanymi „po dach" dwoma busami.
  • Za wprowadzanie do obrotu „podróbek" sprawcom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Działania prowadzone w kilkunastu lokalizacjach

Blisko sześćdziesięciu funkcjonariuszy KAS z WMUCS w Olsztynie przeszukało kilkanaście pomieszczeń zlokalizowanych na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Pomieszczenia były zajmowane przez podmioty handlujące odzieżą i wykorzystujące fikcyjne faktury do dokumentowania zdarzeń gospodarczych.

Skala procederu

W  magazynach znajdujących się na uboczu jednej z wiosek w woj. mazowieckim,  funkcjonariusze natrafili na ogromne ilości (blisko 80 tys. szt.) koszulek, bluz, spodni, czapek, dresów, bielizny, galanterii, obuwia, a nawet próbek perfum z logo największych światowych marek modowych.

Oględziny przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że mamy do czynienia z  podróbkami.

Do przewiezienia zabezpieczonych rzeczy do magazynów WMUCS wykorzystano tira i dwa załadowane „po dach" busy.

Zagrożenie karą

Niedopuszczenie do obrotu ogromnych ilości podrobionych towarów zapobiegło wielomilionowym stratom Skarbu Państwa z tytułu  nieodprowadzonych podatków.

To duży cios dla przestępców zajmujących się takim procederem. Zamiast wielomilionowych zysków z wprowadzenia towaru bez opodatkowania na rynek w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ponieśli wyłącznie straty związane z jego pozyskaniem.

Sprawcom przestępstw polegających na wprowadzaniu do obrotu towarów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi grozi kara  pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Sprawa jest rozwojowa, trwają dalsze czynności.

Materiał wideo: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Materiał filmowy w wersji z audiodeskrypcją dostępny na naszym kanale YouTube (link otwiera nowe okno w innym serwisie).