«Powrót

Podsumowaliśmy działania w ramach SENT w 2023 r.

Podsumowaliśmy działania w ramach SENT w 2023 r.

Podsumowaliśmy działania w ramach SENT w 2023 r.

Radiowóz Służby Celno-Skarbowej obok cysterny.
Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej obserwuje przez lornetkę ruch na drodze.
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej i mężczyzna stoją obok TIRA z odsłoniętą plandeką, załadowanego odpadami.
  • Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) drogowego i kolejowego przewozu tzw. „towarów wrażliwych" oraz obrotu paliwami opałowymi jest jednym z kluczowych zadań KAS i odbywa się z wykorzystaniem systemu SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu).
  • Każda firma transportowa, która zajmuje się przewozem towarów wrażliwych musi zgłosić ten fakt do rejestru SENT. Niewywiązanie się z ustawowych obowiązków wiąże się z ryzykiem kary, która może sięgać aż 20 tys. zł.

W 2023 r. funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS) na drogach województwa skontrolowali łącznie 330 080 pojazdów, w tym 6 842  przewożące towary na zasadach określonych w ustawie o SENT.
W 27 przypadkach, kontrolazakończyła się wynikiem pozytywnym, sprawy zostały skierowane do komórek postępowania podatkowego i dochodzeniowo-śledczych celem ukarania podmiotów naruszających przepisy karami pieniężnymi i mandatami karnymi.
W ramach realizowanych obowiązków przeprowadzili również 8 248 kontroli poboru opłat drogowych e-Toll, w tym 266 kontrole okazały się wynikowe. Od obcokrajowców pobrano kaucje w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych na poczet przyszłych kar, natomiast wszystkie sprawy zostały przekazane do Departamentu Poboru Opłat w Ministerstwie Finansów celem dalszej weryfikacji.
W trakcie prowadzonych kontroli odnotowano blisko 400 naruszeń przepisów Prawa Ruchu Drogowego i Transportu Drogowego. Jest to duży wzrost, względem lat ubiegłych. Dokonano też 34 tymczasowych zajęć ruchomości od dłużników (m.in. pojazdy, paliwa), a sprawy do dalszego prowadzenia przekazano właściwym urzędom skarbowym.
Istotnym elementem objętym kontrolą w 2023 r. był przewóz odpadów. Funkcjonariusze WMUCS w minionym roku przeprowadzili 591 kontroli transportu odpadów, w tym 180 dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów i 411 w ramach przewozów krajowych. 20 kontroli zakończyło się ujawnieniem nieprawidłowości.
Przypominamy, że 12 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 9 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Systemem SENT objęto przewóz 11 rodzajów odpadów. Są to przede wszystkim odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki lub inne substancje niebezpieczne, zawiesiny zawierające farby i lakiery, zmywacz farb lub lakierów, odpady farb drukarskich i inne substancje.

Przewóz tych towarów trzeba będzie zgłaszać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).