«Powrót

Posiedzenie Komitetu Sterującego z udziałem Szefa KAS

Posiedzenie Komitetu Sterującego z udziałem Szefa KAS

Posiedzenie Komitetu Sterującego z udziałem Szefa KAS

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.
Kobiety i mężczyźni siedzą przy stołach.
Kobiety siedzą przy stołach przed nimi ustawione laptopy.
Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.
  • W dniach 24-25 maja 2022 r., w Poznaniu, odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET 3 – Grupy Ekspertów Celnych ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Granicy Lądowej Unii Europejskiej.
  • Dwudniowe spotkanie było wyjątkowe z uwagi na udział gości: Szefa KAS Bartosza Zbaraszczuka,  dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej Gerassimosa Thomasa oraz szefa administracji celnej Belgii, Kristiana Vanderwaerena.

Tradycyjnie w posiedzeniu wzięli udział szefowie administracji celnych 11 krajów członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele agencji partnerskich (FRONTEX, EUROPOL). Pierwzy dzień obrad otworzył Z-ca Szefa KAS Mariusz Gojny. Podkreślił on pozycję projektu: „CELBET stał się jednym z najważniejszych i najbardziej praktycznych projektów wśród społeczności celnej".

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był prezentacji dotychczasowych osiągnięć zespołów oraz przedstawienia planów działania w kolejnej fazie CELBET+, który definiuje ramy prawne i organizacyjne projektu w perspektywie lat 2023-2027. Poza granicą lądową CELBET poszerzy swe działania o przejścia morskie i lotnicze. Projekt CELBET+, obejmie, na zasadzie dobrowolności, wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Drugi dzień obrad otowrzył Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk, który powiedział: „Projekt CELBET zasługuje na wyjątkową uwagę, po to by można było wypracować najlepsze rozwiązania i praktyki dla naszych korzyści jak i całej UE."

W spotkaniu udział wzięła funkcjonariuszka Działu Granicznego IAS Olsztyn, asp. Anna Hatała-Wanat, która jest ekspertem ds. w PR w grupie CELBET.

Dodatkowo zapraszamy do lektury ostatniego wydania Magazynu CELBET, poświęconemu sytuacji na granicy z Ukrainą. Znajduje się tam także reprotaż z granicy polsko-rosyjskiej w języku polskim.

Pliki do pobrania